13
11.17

"Молоде покоління ставиться до шопінгу по-іншому" - Олександр Фіалка

Олександр Фіалка - керуючий партнер Retail and Development Advisor і Української асоціації рітейлерів, у своїй колонці розповів, що:
- успішні і зрілі рітейлери демонструють зростання товарообігу як в гривні, так і в доларі;
- вихід міжнародних рітейлерів - це маркер входу країни в велике цивілізоване суспільство з можливістю довгих дешевих грошей;
- молоде покоління менш прихильне брендам і традиційному шопінгу.
 
На ринку українського рітейлу настала зрілість. Існуючі рітейлери дуже виважено підходять до розвитку, оцінюють перспективи продажів до відкриття магазинів. Всіх інших змила спочатку криза 2008 року, а потім 2013-го. Торгові обороти ростуть у успішних рітейлерів, і орендні ставки пропорційно підвищуються. Кого вважати зрілим ритійлером? Можна зробити зріз по орендарям Ocean Plaza і «Гулівер» та їх ротації. Я б сказав, що ті, хто там працюють, успішні.
 
У топових торгових центрах нульова вакантність і величезний лист очікування. Застарілі ж об'єкти не можуть наповнитися. Що продає девелопер? Якісний і кількісний трафік. Якщо девелоперу вдається створити потік відвідувачів, то відбою від покупців у нього не буде. Якщо трафіку немає, то девелоперу потрібно вирішити, як його створити. Потік створює концепція торгового центру. У деяких випадках може допомогти зміна якірних операторів, які будуть відповідати цільової аудиторії девелопера. У «Каравані» скоро з'явиться «Ашан», для нього це ковток свіжого повітря, нова можливість, тому що об'єкт морально застарів. Після зміни якірного орендаря кардинально змінилася ситуація в «Гулівері». Там зараз є величезний waiting-list. Після того як в торговий центр зайшов «Сільпо», там з'явилася потрібна цільова аудиторія і сформований відповідний пул операторів.
 
У девелоперском бізнесі (як і в будь-якому іншому) визначальне значення має керуюча команда і ресурси власника. Якщо є ресурси на реконцепцію, інвестиції і чітке бачення менеджменту, можна все змінити. Ті, хто нічого не поміняють в старих об'єктах, будуть отримувати все менше покупців і орендарів.
 
Прив'язка вартості оренди до торгового обороту цікава девелоперу. Він може оцінювати якість проведення своїх маркетингових заходів, свої зусилля по формуванню лояльного пулу відвідувачів. У food-операторів, як правило, орендна ставка визначається як відсоток від обороту, і вони виступають певним індикатором того, що взагалі відбувається в торговому центрі. Food-рітейл демонструє зростання, за моїми підрахунками, на 15-20%. Fashion-напрям і сегмент техніки і електроніки демонструють темп зростання в таких же межах.
 
Рітейлер ризикує менше, ніж девелопер. Основна проблема рітейлерів і девелоперів - низька купівельна спроможність населення. Вона є стримуючим фактором розвитку. Від рітейлерів часто можна почути, що вартість оренди висока. Оренда недорога, якщо подивитися витрати девелопера на землю, комунікації, енергоносії, залучення фінансів. Заробіток, який на сьогоднішній день отримують девелопери, не сумісний з тими ризиками, які вони несуть в Україні.
 
Крім Києва, в Україні розвиваються два міста: Одеса і Львів. Ці міста демонструють зростання товарообігів за рахунок туристів. Ресторанне місто номер один - це Львів. Не секрет, що відкриття ресторану у Львові швидше повертає інвестиції, ніж в Києві, через величезний туристичний потік. Туристи залишають гроші в цих містах, в тому числі і в рітейлі.
 
З появою H&M і інших міжнародних гравців в перспективі п'яти років відбудеться перерозподіл ринку. Це плюс для і кінцевого споживача, і для девелопера, і для інших операторів. Якщо на ринок виходить гравець такого масштабу, то це сигнал для всіх інших компаній цього сегмента: «Якщо H&M зайшов, то давайте і ми теж». Відповідно, інші орендарі стануть більше заробляти. У місцевих рітейлерів було достатньо часу для того, щоб стати краще, сформувати свій імідж і обличчя. Залишаться гравці, які вміють оперувати своїм бізнесом, і зі сформованим лояльним ставленням до свого покупця.
 
На рітейл-бізнес буде впливати зміна споживчих звичок нового покоління. Молоде покоління відноситься до шопінгу по-іншому. Шопінг як проведення часу стає неактуальним. Люди все більше інвестують свій час в інші речі, шопінгом займаються онлайн. Молоде покоління через 5-10 років буде основною цільовою аудиторією рітейлу. Іде покоління, для якого бренд щось значить. Я впевнений, якщо запитати у хлопців, яким зараз 16-20 років, які у них джинси, вони скажуть:«Що значить, які джинси? Якісь джинси, я зайшов в магазин і купив ». У них інші цінності і інше сприйняття речей. У них немає потреби довго проводити час в магазинах, розглядаючи речі. Мені здається, нове покоління усвідомлене. Для них більш цінно спілкування, а не гонитва за вигідною покупкою і брендом.