20
06.24

Олег Клопов, RDA: Зараз більше відкритих магазинів, ніж було до повномасштабної війни

Менеджер проєктів комерційної нерухомості Retail&Development Advisor (RDA) розповів, як зростає український ринок ритейлу, які торгові мережі відкривають найбільше магазинів та в чому причина збільшення орендних ставок у західних областях країни.
 
В ході VII Міжнародної спеціалізованої виставки індустрії ритейлу та комерційної нерухомості RAU EXPO 2024, яка пройшла в столиці 12-13 червня, виступив менеджер проєктів комерційної нерухомості Retail&Development Advisor Олег Клопов з презентацією «Аналітика регіонального ринку комерційної нерухомості України», яка грунтується на дослідженні Асоціаії ритейлерів України та власних даних RDA. RAU обрала основні тези виступу.
 
Про відкриття магазинів у повномасштабну війну
За підсумками I кварталу 2024 року кількість магазинів, які працюють в Україні перевищила довоєнний показник. Відповідні дані RDA презентувала в рамках дослідження українського ринку роздрібної торгівлі у 2023-24 роках. І таке динамічне зростання кількості магазинів відбувалося з середини 2023 року та на початку 2024-го. При цьому найактивніше зростали мережі формату one dollar store, продуктові ритейлери, а також сегменти drogerie/pharmacy та fast-fashion.
Особливо варто зазначити відкриття міжнародних мереж: черги в Half Price, H&M та Zara. Майже всі ТРЦ дочекалися повернення улюблених брендів, після якого помітили приріст трафіку до 30%, особливо в перший місяць після відкриття. А лідером регіонального розвитку в Україні у цей період виявився польський бренд Sinsay, який відкрив вже 35 магазинів поза межами Києва.
*Джерело даних: аналітичне дослідження Асоціації ритейлерів України “Український ритейл в Умовах війни”
 
Про зростання ставок в регіонах, де висока концентрація ВПЛ
Цікаво, що найбільша активність серед торгових мереж спостерігалася в областях з високою концентрацією внутрішньо переміщених осіб. Таким чином ритейлери логічно реагували на збільшення кількості споживачів у регіонах, а девелопери змогли відновити рівень орендних ставок подекуди до рівня довоєнних. В областях з високою кількістю переселенців орендні ставки у торгових центрах за рік зросли до 10%, а в стріт-ритейлі – до 20%.
Зростання ставок в торговельних центрах відбувається в малих та середніх форматах площею до 200 кв. м. А великі лоти зберігають стартові ставки з доплатою від товарообігу.
 
Проте в сегменті стріт-ритейлу спостерігається навіть деякий дефіцит локацій, що обумовлено високою активністю локальних торгових мереж.
 
Про виклики сьогодення
Водночас у 2024 році велика кількість працюючих магазинів та інших підприємств в Україні почала стикатися з негативними трендами, які посилились через зміни у законодавстві та погіршення безпекової ситуації. Серед основних проблем, які називали підприємці були: безпека бізнесу (40%), нестача кадрів (48%), брак енергоресурсів (67%) та зростання витрат на будівництво та експлуатацію (80%).
Кожен з перелічених факторів впливає як на девелоперів, так і на ритейлерів. Без людей не можна відкривати магазини та будувати проєкти. Без електроенергії не можна підтримувати бажану працездатність. А при високих тарифах фінансові моделі зменшують свою прибутковість. Відповідно, без стабільного заробітку буде падати й купівельна спроможність населення. До того ж загроза руйнувань сповільнює інвестиції та тримає наявних власників бізнесу в постійній напрузі.
 
В RDA вважають, що в середньостроковій перспективі ці виклики можуть призвести до негативних тенденцій на ринку, проте український ритейл вже не раз демонстрував дивовижну здатність адаптуватися навіть до найнесприятливіших обставин.